Transport, spedycja a Brexit

Brexit wpłynął na całą branżę transportową związaną z łańcuchem dostaw. Szczególnie przewoźnicy i spedytorzy najmocniej odczuwają zmiany. Muszą przystosować się do nowej rzeczywistości w kontaktach handlowych z Wielką Brytanią. Wielu przedsiębiorców, którzy swoją działalność opierają na transporcie drogowym, obawia się poszerzania swojej floty, uniemożliwiając dalszy rozwój firmy. Jak obecnie wygląda spedycja i transport towarów z Polski do Wielkiej Brytanii?

Jak brexit wpłynął na przewoźników i spedytorów?

Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiło zachwianie w różnych sektorach gospodarki. Konsekwencje brexitu nie ominęły również branży transportowej i spedycyjnej. Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską 1 lutego 2020 roku, jednak w dalszym ciągu obejmowała ją unia celna. Jednak z dniem 1 stycznia 2021 roku straciła przywileje wynikające z przynależności do UE, tracąc gospodarcze prawa i obowiązki. Brexit stał się pewnym utrudnieniem dla branży TSL, wymuszając zmianę wypracowanych procedur. Wywóz i sprowadzanie towarów oznacza dla polskich przedsiębiorców spełnienia szeregu warunków, które nie obowiązują w kontaktach handlowych z Unią Europejską.

Jakie zmiany dotknęły branżę TSL po brexicie?

Polska branża TLS odczuwa przykre konsekwencje po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do najważniejszych zmian zalicza się: powrót do obowiązkowych kontroli granicznych, podwyżki cen za obsługę celną, opóźnienia w portach dla frachtu drogowego, trudności z zabezpieczaniem ciężarówek, zmniejszenie liczby kierowców realizujących transport z i do UK. Ponadto twardy brexit wpłynął na zmianę procedur VAT na towary z Polski. Sposób rozliczania VAT jest uzależniony od wybranej procedury przy rozliczeniach celnych w momencie przekroczenia granicy UE. W zakresie transportu międzynarodowego przewoźnicy powinni upewnić się, czy posiadają odpowiednie zezwolenia ważne na terenie Wielkiej Brytanii. Ponadto, firmy spedycyjne powinny posiadać licencję i certyfikaty, niezbędne do świadczenia profesjonalnych i kompleksowych usług.

Partner wpisu: https://maripol.pl/

Kar. f:Elionas2 – pixabay